Bipolyar affektiv pozuntu - manik, hipomanik və depressiv kimi şərtlər şəklində özünü göstərən psixi pozğunluqdur.
Kəskin başlanğıcdan sonra remissiya və relapsın təkrarlanan mərhələləri ilə xarakterizə olunur. Ən uzun epizodlar bir neçə həftədən üç-altı aya qədərdir. Adətən, bipolyar pozğunluqda maniya və depressiya epizodları bir-birini əvəz edir, lakin əksər xəstələrdə bu hallardan biri “hakimiyyət təşkil edir”. Yalnız bir azlıqda hər dövrədə maniya və depressiya növbəsi var, əsasən biri və digəri müəyyən dərəcədə üstünlük təşkil edir. Həmçinin də belə olur ki, bəzi xəstələr həyatı boyu yalnız bir neçə dəfə nadir epizodlarla qarşılaşırlar, digərləri isə sürətli sikl formalarını yaşayır (adətən il ərzində dörddən çox baş verən epizodlar hersab olunur).
Xəstələr intihara cəhd edə və ya intihar edə bilər. Bipolyar pozğunluğu olan xəstələrdə həyat boyu intiharın yayılması əhalinin qalan hissəsinə nisbətən ən azı on beş dəfə yüksək olduğu təxmin edilir.
Bipolyar pozuntunun klassifikasiyaysı
Bipolyar pozuntunun I tipi:
Ən azı bir tam (yəni normal sosial və peşə funksiyasını pozan) manik epizodun və təkrarlanan depressiv epizodların olması ilə müəyyən edilir. Bipolyar pozuntunun I tipi-xəstənin daimi maniya, yəni həddindən artıq həyəcan, həvəsli uyğunsuz davranış, manik psixoz, eləcə də ağır depressiya ilə üzləşdiyi bir vəziyyətdir.
Bipolyar pozuntunun II tipi:
Ən azı bir hipomanik epizod olan, lakin tam manik epizod olmadan ağır depressiv epizodların olması ilə müəyyən edilir. II tip bipolyar pozuntu qısa müddət ərzində hipomaniya ilə, sonra isə dərin depressiya dövrləri ilə xarakterizə olunur.
Hipomaniya-daha az aktiv təzahürləri olan pre-manik vəziyyətdir. Hipomaniya çox qısa müddətə - bir neçə gündən bir neçə saata qədər davam edir, buna görə də bəzən xəstələr onları hiss etmirlər.
Manik epizod
Manik epizod ≥ 1 həftə davam edən və ən azı 3 əlavə əlamətlə ardıcıl yüksələn, genişlənən və ya əsəbi əhval-ruhiyyə, enerji və ya davamlı artan məqsədyönlü fəaliyyət kimi müəyyən edilir:
- Şiddətli heysiyyət və ya əzəmət aldatmaları
- Yuxu ehtiyacının azalması
- Həmişəkindən çox danışmaq (danışıqlıq)
- Fikir və ya düşüncələrin “uçuşu”
- Fikirsizlik
- İşgüzar fəallığın artması
- Xoşagəlməz nəticələr riski yüksək olan fəaliyyətlərdə həddindən artıq iştirak (həddindən artıq alış aktivliyi, ağılsız pul investisiyaları)
- Manik pozğunluğu olan xəstələr mümkün təhlükələrə məhəl qoymadan müxtəlif riskli fəaliyyətlərdə (qumar, təhlükəli idman, azğınlıq) aktiv, həddindən artıq və impulsiv şəkildə iştirak edə bilərlər
- Simptomlar o qədər şiddətlidir ki, onlar əsas fəaliyyətlərini (iş, məktəb, məişət) həyata keçirə bilmirlər. Ağılsız investisiyalar, artan xərclər və digər şəxsi üstünlüklər düzəlməz nəticələrə səbəb ola bilər.
- Manik epizodda xəstələr enerjili və parlaq və ya rəngarəng geyimdə ola bilər və tez-tez sürətli, davamlı nitq axını ilə səlahiyyətli bir davranışa sahib ola bilərlər. Xəstələrdə səs oxşarlığına görə söz birləşmələri ola bilər.
- Bu vəziyyətdə olan xəstələrin diqqəti asanlıqla dağılır, daim bir mövzudan digərinə keçirlər. Bununla belə, xəstələr özlərini ən yaxşı psixi vəziyyətlərində hiss edirlər.
- Özünütənqidin olmaması və işgüzar fəallığın artması tez-tez obsesif davranışın inkişafına gətirib çıxarır ki, bu da təhlükəli birləşmə ola bilər.
- Şəxslərarası konfliktlər xəstələrdə onların haqsız olaraq təqib edildiyi hissinin yaranmasına səbəb ola bilər. Nəticədə xəstələr özləri və ətrafdakılar üçün təhlükə yarada bilərlər. Aktiv zehni fəaliyyət düşüncə yarışı və ya ideyaların uçuşu kimi özünü göstərir.
Manikal psixoz
Manik psixoz, şizofreniyadan ayırd etmək çətin olan ağır psixotik simptomları olan pozğunluğun ən diqqət çəkən formasıdır. Xəstələrdə təqib xəyalları, bəzən halüsinasiyalar inkişaf edə bilər.
- Fəaliyyət səviyyəsi nəzərəçarpacaq dərəcədə artır; xəstələr qaçıb qışqıra, söyüş söyə və ya mahnı oxuya bilərlər.
- Əhval-ruhiyyənin labilliyi, tez-tez qıcıqlanma ilə artır. Aydın bir delirium (delusional maniya) ardıcıl düşüncə və davranışın tamamilə itirilməsi ilə inkişaf edə bilər.
Hipomaniakal epizod
Hipomani epizod-bir epizod dörd gündən çox davam edən (və xəstənin davranışı normal, qeyri-depressiv vəziyyətdəki davranışdan kəskin şəkildə fərqlənir) və maniya təsvirində sadalanan üçdən çox əlavə simptomu ehtiva edir.
- Hipomanik dövrdə əhval-ruhiyyə yaxşılaşır, yuxuya ehtiyac azalır və psixomotor aktivlik sürətlənir.
- Bipolyar depressiyada psixotik xüsusiyyətlərə nisbətən daha çox rast gəlinir nəyin ki monopolyarda.
Qarışıq epizod
- Epizod zamanı əksər günlərdə üçdən çox depressiv əlamət varsa, manik və ya hipomanik epizod qarışıq adlanır.
- Bu tip pozuntuların diaqnozunu qoymaq çox vaxt çətindir və daimi siklik vəziyyətin arxasında gizlənə bilər; proqnoz tam manik və ya hipomanik vəziyyətdə olduğundan daha pisdir.

BIPOLAR AFFECTIVE DISORDER
Bipolar affective disorder is a mental disorder that manifests itself in the form of conditions such as: manic, hypomanic, and depressive.
The episodes can have a duration from several weeks to three-six months.
The duration of the cycle (from one episode to another) can vastly differ among patients. Only a small number of people experience a rotation of both mania and depression in each cycle; in most cases, one somewhat prevails over the other. Some patients have occasional episodes, arguably only a few in their lifetime, while others have a form of quick cycles (usually more than four episodes/year).
Patients may attempt or commit suicide. Suicide among patients with bipolar disorder is estimated to be at least fifteen times higher than in the rest of the population.
Bipolar disorders are classified as:
Bipolar disorder type I: It is defined by at least one full (meaning disturbing normal social and professional activity) manic episode and recurrent depressive episode. Bipolar disorder type I is a state in which the patient experiences constant manias, meaning overexcitement, excited inadequate behavior, manic psychosis, as well as severe depression.
Bipolar disorder type II:  is characterized by severe depressive episodes and at least one hypomanic episode, however without a full manic episode. Short periods of hypomania and severe depressive episodes are characteristic of bipolar disorder type II.  Hypomania is a pre-manic state that is less severe than mania.
Manic episode
A manic episode is a period of more than one week of consistent elevated, expansive, or irritable mood, energetic or constant enhanced goal-oriented activity with at least three of these extra symptoms:
- Ego boost or delusions of grandeur
- Less need for sleep
- Much more talkative than usual (chattiness)
- Blue skies thinking and ideas
- Absent-mindedness
- Increased work activity
- Excessive engagement in activities with a high risk of unfortunate outcomes (extreme purchasing activity, irrational monetary investment).
- Patients with the manic disorder can actively, excessively, and impulsively engage in risky events (gambling games, dangerous sports, messy sexual life).
- Symptoms are so serious that they are not able to engage in their primary activity (work, school, housework). Irrational investments increased expenses, and other personal desires can lead to unsolvable consequences.
- In manic episodes, patients can be very energetic, and dress flashy, and bright, they also have a dominant demeanor with a fast and unstoppable flow of speech. Patients may have word associations based on audible similarities.
- In this state, patients are easily distracted, jumping from one topic to another. However, patients believe this is their best mental state.
- A lack of self-criticism and an increase in business activity often lead to compulsive behavior, which can be a dangerous combination.
- Interpersonal conflicts can lead patients to develop the idea that they are being undeservedly and wrongfully persecuted. Eventually, patients can endanger themselves and others. Active mental activity occurs as chaotic thoughts and flight of ideas.
Manic psychosis
Manic psychosis is the most subtle form of the disorder with strong psychotic symptoms that are hard to distinguish from schizophrenia. Patients may develop delusions of persecution, sometimes with hallucinations.
- Activity level significantly increases; patients may run around and yell, curse, or yell.
- Mood lability is increased, often with increased irritability. Severe delusions (delusional mania) can be developed with a total loss of coherent mindset and behavior.
Hypomanic episode
A hypomanic episode is a less pronounced version of mania, in which a particular episode lasts more than four days (notably, the patient’s behavior is vastly different from behavior in a non-depressive, usual state) and includes more than three additional symptoms mentioned in mania’s description.
- During the hypomanic episode mood increases, less need for sleep, and boost in psychomotor activity.
- In some patients, hypomanic episodes are adaptive because they provide high energy levels, creativity, self-confidence, and uncanny social performance.
- Many people don’t want to lose the pleasing, euphoric state.
- Some functions are good enough and in the majority of cases functioning decreases subtly.
- Nonetheless, some patients are struggling with bad attention span, irritability, and emotional lability, which causes the patient and others slight problems.
Depressive episode
The depressive episode has aspects of major depression, the episode has to include more than five following symptoms during a one or two-week-long period, and one of them has to be low mood or loss of interest or pleasure.
- Depressed mood for most of the day
- Noticeable decrease meant in interest or pleasure from all or almost all kinds of activities during most of the day
- Significant (> 5%) weight loss/gain or reduced/increased appetite
- Insomnia (often connected to an inability to maintain sleep) or hypersomnia
- Psychomotor arousal or inhibition observed by others (not self-esteem)
- Weariness or loss of energy
- The feeling of uselessness or excessive or groundless guilt
- Decreased ability to think or concentrate, or indecisiveness
- Recurring thoughts about death or suicide, suicide attempts, or a very specific plan to commit suicide
- Psychotic traits are more characteristic of bipolar depression rather than monopolar
Mixed episode
- An episode of mania or hypomania is called a mixed episode if ≥ 3 depressive symptoms are present on most days during the episode.
- This type of disorder is often challenging to diagnose and it can be masked as a constant cyclic state; the estimation is worse than a pure manic or hypomanic state.