Diqqət azlığı və hiperaktivlik sindromu (DAHS) özündə daha çox uşaq yaşlarında olan pozuntunu göstərir: diqqət, hiperaktivlik, impulsivlik pozuntusu.
3 növ DAHS ayırırlar:
- diqqətsizlik üstün təşkil edən
- hiperaktivlik,impulsivlik üstünlük təşkil edən
- qarışıq.
DAHS 8% dan 11% qədər məktəbli usağlarda qarşılanır.
Ümumilikdə DAHS oğlanlarda iki dəfə çox rastlanır, halbuki norma tipə uyğun dəyişir. Hiperaktivlik, impulsivlik üstünlük təşkil edən tip oğlanlarda iki-dörd dəfə çox rastlanır. Diqqətsizlik üstün təşkil edən tip hər iki cinsdə demək olar ki eyni say ilə rastlanır.
Diqqət azlığı ilə bağlı pozuntu özünə görə patalogiyadır, lakin digər xəstəliklərin nəticəsi olaraq da yarana bilər:
- genetik xəstəlik
- psixiki xəstəlik
- infeksional xəstəlik
Diqqət azlığı və ya hiperaktivlik pozuntusu adətən on iki yaşa qədər, çox vaxt məktəbəqədər və ya ibtidai məktəb illəri dövründə yaranır amma bəzi hallarda problemin nədə olduğunu şəxs bir müddət sonra anlayır. Yaş və intellektual inkişafdan asılı olaraq diqqət və hiperaktivlik-impulsivlik pozuntusu normativləri dəyişir. Diqqət pozuntusu dedikdə, müəyyən maraq çəkməyəyn çalışmalar üzərində diqqət cəmləmə çətinliyi, özünü toparlama və diqqət yayılması ilə bağlı ciddi pozuntular.
Tərbiyəvi özünüidarə etmə tələb olunan müəyyən situasiyalarda, hiperaktivlik yüksək hərəkəti aktivlik və hərəkətsizliyi saxlaya bilməmək deməkdir.
Düşünmədən və ya risk və nəticələri gözə almadan spontan edilən hərəkətlər impulsivlikdir.
Diqqət pozuntularının nisbəti və spesifik təzahürləri və hiperaktivlik-impulsivlik tipinin davranış xüsusiyyətləri müxtəlif fərdlərdə fərqli ola bilər və inkişaf dövrü ərzində dəyişə bilər.
Yayınma
- Təfərrüatları görməmək və ya qaçırmamaq, məktəbdə, işdə və ya digər fəaliyyətlərdə düşüncəsiz səhvlərə yol vermək.
- Diqqəti yerinə yetirilən tapşırığa və ya oyuna yönəltmək, eləcə də söhbət zamanı, mühazirə dinləmək və ya oxunan mətnin məzmununu uzun müddət qavramaq çətindir.
- Onlara deyilən sözü sanki dinləmirlər.
- Təlimatlara əməl etmir və məktəb tapşırıqlarını, ev işlərini və ya iş yerindəki vəzifələri yerinə yetirmir və ya tapşırıqlara tez başlayır, eyni zamanda diqqəti tez itirir və diqqəti asanlıqla yayındırır.
- Tapşırıqların və hərəkətlərin icrasını təşkil etməkdə çətinlik çəkirlər, tapşırıqları hansı ardıcıllıqla yerinə yetirəcəklərini bilmirlər, əşyaları və materialları qaydasında saxlamırlar, işdə səliqəsizdirlər və vaxtı pis planlaşdırırlar, işi başa çatdırmağa vaxt tapmırlar.
- Daimi elmi səy tələb eləyən ev tapşırığlarını etməkədən qaçılar və ya sevmirlər, yeniyetmələr və ya yaşça böyük olanlar isə cədvəllərin hazırlanmasından və ya böyük həcmli sənədlərin öyrənilməsindən qaçırlar.
- Tapşırıqlar və ya fəaliyyətlər üçün lazım olan əşyaları, məktəb ləvazimatlarını, karandaşları, kitabları, alətləri, pul kisələrini, açarları, sənədləri, eynəkləri və ya mobil telefonları itirirlər.
- Kənar düşüncələrə diqqətləri tez yayılır.
- Evdə və ya işdə gündəlik çalışmalarda unutqandılar.
Hiperaktivlik/impulsivlik
- Oturacaqda əyləşərkən təlaş içində olurlra.
- Dərsdə və ya ofisdə oturmalı olduqları halda dururlar.
- Bu cür davranışın yersiz olduğu və ya daha çox yeniyetmələrdə və ya yaşlı yetkinlərdə tez-tez narahat olduğu hallarda qaçırlar, sürətlə hərəkət edir və ya obyektlərin üzərinə dırmaşırlar.
- Sakit oyun oynaya və ya hobbiləri ilə məşğul ola bilmirlər.
- Hər zaman hərəkətdədilər və “qaçmağa hazırdılar”.
- Dayanmadan danışırlar.
- Sual verilməzdən əvvəl cavabı qışqırırlar, başqalarının başlatdığı cümlələri bitirirlər və ya söhbətdə növbəsini gözləmədən danışırlar.
- Sıralarını çətinliklə gözləyirlər.
- Söhbət, oyun və ya yığıncaq zamanı ətrafdakıların sözünü kəsir, onların işlərinə qarışırlar.
Yetkin yaşlarda DAHS
Diqqət azlığı və hiperaktivlik pozuntusu-konsentrasiyaya, yaddaşa və davranışa təsir edən bir vəziyyətdir.
Statistikaya görə bu pozuntu 20 yetkindən birində, adətən kişilərdə olur.
Yetfin yaşda DAHS simptomları
- diqqət cəmləməkdə ciddi çətinliklər
- yüksək diqqət yayınması
- aşağı dözümlülük
- fəaliyyətin planlaşdırılması və təşkili olunmaması
- tez-tez gecikmə
- unutqanlıq
- stabil səliqəsizlik
- dağınıqlıq
- konsentrasiyanın zəif olması səbəbindən qəza riskinin artması
- riskli davranışlara görə travma alma şansının yüksək olması (yolda, idmanda və s.)
- stress zamanı sürətli yüklənmə hissi
- yüksək impulsivlik
- aqressiv davranışla
- təlaş
- səbrin olmaması
- yüksək qıcıqlanma
- adekvat olmayan güclü reaksiyalar
- komandada işləyə bilməmək
- birdən-birə dəyişən hal-əhval
- hərəkətlərdə ehtiyyatsızlıq
- əsəbə düşmə ehtimalının yüksəkliyi
- yüksək emosional hissiyat
- digərlərinə mane olaraq və sözlərini kəsərək, tez danışıb bitirmək istəyi
- yüksək kreativ bacarıqlar
Yetkinlərdə hiperaktivlik adətən kiçik uşaqlarda baş verən motor hiperaktivliyindən daha çox narahatçılıq və tərpənmə kimi özünü göstərir.
DAHS olan yetkinlərdə işsizlik riski daha yüksəkdir, təhsil səviyyəsi aşağıdır və narkotik və cinayət nisbətləri daha yüksəkdir. Daha çox yol qəzaları və qayda pozuntuları olur.
Yetkinlər kimi, DAHS diaqnozu qoymaq daha çətindir. Simptomlar əhval pozğunluqları, narahatlıq pozğunluqları ilə oxşar ola bilər.
Hiperaktivliyə dair nümunələr:
- hər zaman həyəcanlı və ya əsəbi görünür - işdə bu hər hansı bir gündə özünü göstərə bilər: həm hesabat menecerə təqdim olunan gündə, həm də ən adi gündə və ya korporativ şənlik zamanı
- bir yerdə otura bilməmək və diqqəti cəmləyə bilməmək — düşüncələr dağılır və insan onları tamamlamadan bir çox işi öz üzərinə götürür

Attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) is one of the most common disorders in childhood characterized by a triad of symptoms: violation of attention, hyperactivity, and impulsiveness.
There are 3 types of ADHD:
- predominantly inattentive
- predominantly hyperactive/impulsive
- combined
ADHD affects around 8-11% of school-age children.
Usually, ADHD occurs twice as often in boys, although the norm varies depending on the type. Predominantly hyperactive-impulsive occurs two-nine times more often in boys; predominantly inattentive type occurs with approximately equal frequency in both genders.
ADHD is both an independent pathology and a consequence of another disorder:
- genetic disorders
- mental disorders
- infectious disorders
Manifestations of attention disorders and/or hyperactivity are observed at the age of twenty, usually in the preschool or primary school period, even though people with this disorder can find out for the first time much later.
The severity of attention disorder and hyperactivity-impulsivity exceeds the standard values by age and intellectual development.
Attention disorder means significant obstructions in concentrating on tasks that require holding attention, increased distractibility, and difficulties in self-organization.
Hyperactivity means excessive motor activity and inability to stay calm which is more obvious in certain situations that require behavioral self-control.
Impulsiveness is defined as a tendency to act spontaneously in reaction to first-hand stimuli, without pondering or considering the risks and consequences.
The balance and exact manifestations of attention disorder and peculiarities of behavior by the type of hyperactivity-impulsivity can vary from person to person and change throughout the development.
Distractibility
- Don't notice or skip over the details, thoughtless mistakes in school assignments, at work, or other activities.
- Barely keep attention on the task or the game, also in conversation, listening to a lecture, or comprehending a text after reading for a long time.
- As if the person is not listening to the talk addressed directly to them.
- Don’t follow instructions or can’t complete educational tasks, household work, or duties at the workplace, or are quick to pick up a task but lose concentration very soon and get distracted easily.
- Struggle to organize tasks and actions, don’t know in what order to perform the task, can’t keep stuff and materials in order, very messy and bad at time management, and can’t complete tasks on time.
- Avoid and dislike tasks that require stable mental effort, classroom or homework assignments, or tasks related to the preparation of reports, filling out forms, or studying documents with large amounts of text in the case of adolescents or older adults.
- Lose stuff that is necessary to complete tasks or certain types of activities, school supplies, pencils, books, tools, wallets, keys, documents, glasses, or mobile phones.
- Easily distracted by extraneous thoughts or stimuli
- Forgetful when performing daily tasks, housework, when running errands, calling back and attending scheduled meetings.
Hyperactivity/Impulsiveness:
- Fussing and fidgeting when sitting on a chair.
- Get up from the seats when it is necessary to remain seated, in class, or the office.
- Run around, actively moving or climbing objects when this behavior is inappropriate, or in the case of adolescents or adults, often show restlessness.
- Can’t play games or do hobbies in peace.
- Always on the move or “ready to run”, or “rushing around like mad”.
- Talk non-stop.
- Shout the answer even before the question was asked, finish the sentences started by others, or talk without waiting for their turn.
- Struggle to wait for their turn.
- Interrupt others, interferes in the matters of others, as a part of a conversation, game, or events.
ADHD in adulthood
Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) — is a condition that affects attention span, memory, and behavior. According to statistics, this disorder affects about one out of twenty adults, mostly men.
ADHD symptoms in adulthood:
- significant struggles with the attention span
- easily distractible
- low stamina
- no planning or organizing
- frequent lateness
- forgetfulness
- persistent mess
- distractibility/absentmindedness
- higher chance of accidents due to poor attention span
- the possibility of injury due to risky behavior (on the road, in sports, etc)
- quick overstrain under stress
- extreme impulsiveness
- aggressive behavior
- anxiety
- absolute lack of patience
- elevated irritability
- inadequate excessive strong reactions
- inability to work in a team
- drastically changing mood
- recklessness in actions
- the tendency to get angry
- high emotional sensitivity
- strong desire to interrupt others and speak out
- vivid imagination, great creativity
Hyperactivity in adults usually appears as anxiety and fussiness, unlike motor hyperactivity which appears in young children.
Adults with ADHD tend to have a higher risk of unemployment, lower educational level, also high levels of drug use and criminal activity. The most common criminal activities are traffic accidents.
It is much more difficult to diagnose ADHD in adults. Symptoms tend to be similar to mood and anxiety disorders.
Examples of hyperactivity symptoms:
- excited or nervous all the time — at work it can appear anytime, like the day when the person submits the report to the director, or on any ordinary day
- inability to stay still and concentrate — thoughts scatter and the person takes a lot of tasks and can’t finish them