POSTTRAVMATIK STRES POZUNTUSU
Posttravmatik stress pozuntusu (PTSP)  emosional olaraq həddindən artıq travmatik hadisə yaşadıqdan sonra inkişaf edə bilən ağır bir psixi pozuntudur.
Bunlara aid etmək olar:
- döyüş şəraitində olmaq
- təbii və antropogen bədbəxtliklər
- cinsi təcavüz və zorlama
- quldurluq, işgəncə, həbs
- sevdiyin insanı bir anda itirmək
- müəyyən klinik diaqnozlar
- şəxsiyyətlərarası münaqişələr
- məcburi köçmə
Bütün bu hadisələr potensial olaraq həyat üçün təhlükə yaradır və təkcə PTSP-yə deyil, bir sıra digər psixiatrik və ya somatik xəstəliklərə də səbəb ola bilər
PTSP simptomları travmadan dərhal sonra və ya travmatik hadisədən uzun illər sonra görünə bilər. PTSP depressiya, ümumiləşdirilmiş narahatlıq pozuntusu, panik atak, asılılıq, intihar davranışı, aqressivlik kimi problemlərə səbəb ola bilər.
PTSP üçün xarakterik vəziyyətlər təsvir edilmişdir:
- Əsgər ürəyi (sinə ağrısı, çarpıntılar, nəfəs darlığı, həddindən artıq tərləmə)
- Sağ qalan sindromu (sağ qalanın xroniki günah hissi)
- Flashback sindromu (şüuru zorla zəbt edən "dözülməz" hadisələrin xatirələri)
- "Döyüşçü" psixopatiyasının təzahürləri (şəxsiyyət pozuntuları, zorakılıq, alkoqol və narkotik maddələrdən sui-istifadə, təcrid və şübhə ilə cinsi əlaqənin pozuntusu ilə aqressivlik və impulsiv davranış)
- Mütərəqqi asteniya sindromu (düşərgədən sonra normal həyata qayıtdıqdıqda müşahidə olunan sürətli qocalma, kilo itkisi, zehni süstlük və azadlıq arzusu şəklində asteniya)
- Posttravmatik icarə şərtləri (passiv həyat mövqeyinə keçid ilə hüquq müavinətləri və imtiyazlardan şüurlu fayda ilə əldə edilmiş əlillik)
Çox vaxt xəstələrdə arzuolunmaz xatirələr və başlanğıc hadisənin təkrarı olur. Həmin hadisələr haqqda yuxu görmək genişyayılmış haldır.
Xəstələr travma ilə əlaqəli stimullardan qaçmaqda çətinlik çəkirlər və gündəlik fəaliyyətlərdə tez-tez emosional uyuşma hiss edirlər.
Bəzən simptomlar kəskin stress pozuntunun davamıdır və ya zədədən sonra altı aya qədər ayrı-ayrılıqda baş verə bilər. Bəzən fərdi simptomların tam təzahürü gecikir və travmatik hadisədən bir neçə ay və ya hətta il sonra başlayır.
Xroniki PTSP olan xəstələrdə depressiya, digər narahatlıq pozğunluqları və maddə asılılığı tez-tez rast gəlinir.  Eyni zamanda, xəstələr travmatik narahatlıqla yanaşı, hadisə zamanı etdikləri hərəkətlərə görə də günahkarlıq hissi keçirə və ya çox vaxt bunu sağ qalmaları, yaxın adamların ölməsi ilə əlaqələndirə bilərlər.
Uzun sürən patoloji kədər reaksiyası
Uzun sürən patoloji kədər reaksiyası həyat yoldaşının, valideynlərinin, uşağının və ya başqa bir sevilən birinin ölümündən sonra ölən üçün həsrət və ya daimi təcrübə ilə xarakterizə olunan davamlı və hərtərəfli kədər reaksiyasının meydana gəldiyi bir xəstəlikdir. Ölüm və şiddətli emosional ağrı ilə müşayiət olunur:
- kədər
- günah
- əsəb
- inkar etmə
- günahlandırma
- ölümü qəbul edə bilməmə
- sanki özündən bir parça gedib hissi
- pozitiv emosiyaları hiss edə bilməmə
- emosional durğunluq
- sosial və ya digər sahələrə qoşulmaqda çətinlik
Kədər reaksiyası itkidən sonra qeyri-adi uzun müddət (ən azı 6 aydan çox) davam edir və qəbul edilmiş sosial, mədəni və ya dini normaları açıq şəkildə aşaraq davam edir.
Bəzi mədəni və dini ənənələrdə qəbul ediləndən daha uzun davam edən kədər reaksiyaları təbii yas hesab edilir və diaqnoz kateqoriyasına aid edilmir.
Bu pozuntu şəxsi, ailə, sosial, təhsil, peşə və ya digər vacib fəaliyyət sahələrində əhəmiyyətli pozuntulara səbəb olur.
Uzun müddət davam edən kədərin əlamətləri və simptomlarına aşağıdakılar daxildir:
- zərər və mərhumu xatırladan şeylərə və ya hadisələrə güclü diqqət
- ölən üçün dözülməz həsrət
- ölümlə barışa bilməmək
- ayrılıq və ya uzaqlaşma
- öz iztirabları ilə məşğul olmaq
- itirmək səbəbiylə acılıq
- həyatdan həzz ala bilməmək
- depressiya və ya ruh düşkünlüyü
- gündəlik işləri həyata keçirə bilməmək
- ictimai həyatda iştirakdan imtina
- həyatın mənasını və məqsədini itirdiyini hiss etmək
- qıcıqlanma və ya həyəcanlanma
- başqalarına inamın olmaması
Uzun müddət davam edən kədər insanın fiziki, psixoloji və sosial sağlamlığına təsir göstərir
Müvafiq müalicə olmadan baş verə biləcək ağırlaşmalara aşağıdakılar daxildir:
- depressiya
- İntihar düşüncələri və ya intihar davranışı
- narahatlıq
- gündəlik həyatda uzunmüddətli çətinliklər
- travma sonrası sinir pozğunluğu
- narkomaniya
- siqaretdən sui-istifadə
Sağ qalan sindromu
Sağ qalan sindromu (həmçinin də sağ qalanın kompleksli günah hissi və son sağ qalan sindromu kimi də tanınır) — bir qəza, terror hücumu və ya fəlakətdən sonra az adamdan birinin sağ qalmağı bacardığı zaman bu günahkarlıq hissi. Bənzər bir şey, həyatı yaxınlarından və ya dostlarından daha asan olanlar tərəfindən yaşanır. Bu, bir insanın niyə sağ qaldığını və ətrafındakı hər kəsin niyə öldüyünü rasionallaşdırmağa uğursuz çalışdığı bir psixi vəziyyətdir.
Sindrom həmçinin də fərqli formalarda təzahür eliyə bilər:
- Risk etmək meyli — bir insan çətin düşüncələrdən və hisslərdən yayındırmaq üçün daim adrenalin əldə etməyin yollarını axtarır.
- Alkoqolizm və narkomaniya — psixoaktiv maddələr əziyyət çəkən insana reallıqdan qaçmağa kömək edir, lakin onun həyatına daha çox qlobal problemlər gətirir.
- Təcrid olmaq arzusu — sosial əlaqələr azalır və ya qırılır.
2018-ci ildə Sidney Ayello Marjorie Stoneman Douglas Liseyində atışma zamanı sağ qaldı. O zaman məktəbdən qovulan şagird 17 nəfəri öldürmüşdü və onlardan biri Sidneyin yaxın dostu idi. Bir il sonra o intihar etdi. Xanımın anası danışırdı ki, qızı sağ qalanın günah hissini keçirdirdi və ona PTSP diaqnozu qoymuşdular.
2020-ci ilin aprelində amerikalı jurnalist Çar Adams, COVID-19 pandemiyası zamanı onu sıxışdıran sağ qalan günahının qeyri-adi formasını təsvir etdi. Virus ilk dəfə yayılmağa başlayanda o, artıq ciddi mənfi dəyişikliklər gözləyirdi: sağlamlıq, pul, qida və dərmanla bağlı problemlər; ailə üzvlərindən birinin xəstələnəcəyindən, heç nə edə bilməyəcəyindən qorxurdu. Ancaq hər şey başqa cür oldu: işlər yaxşı gedirdi, Char hətta online işləməyi xoşlayırdı və ailə üzvlərindən heç biri xəstələnmədi. Bu prosesdə Adamsın bir çox dostları və həmyaşıdları işlərini itirdilər və ya xəstə qohumlarına qulluq edirdilər. O özünə suallar verirdi: “Sevdiklərim əziyyət çəkəndə mən necə sevinə bilərəm? Mən necə cəsarət edirəm? Və belə dəhşətli bir zamanda özünü yaxşı hiss etmək düzgündürmü?”
Mürəkkəb posttravmatik stress pozğunluğu
Mürəkkəb posttravmatik stress pozuntusu (mürəkkəb PTSP) son dərəcə təhdidedici və ya dəhşətli xarakterli bir hadisəyə və ya silsilə hadisələrə məruz qaldıqdan sonra inkişaf edə bilən bir xəstəlikdir. Çox vaxt bunlar qarşısını almaq çətin və ya qeyri-mümkün olan uzunmüddətli və ya təkrarlanan hadisələrdir (məsələn, işgəncə, köləlik, soyqırım kampaniyaları, uzunmüddətli məişət zorakılığı, uşaqlıqda təkrarlanan cinsi və ya fiziki zorakılıq).
PTSP üçün bütün diaqnostik tələblər yerinə yetirilir. Bundan əlavə, mürəkkəb PTSP bunlar kimi ağır və davamlı təzahürlərlə xarakterizə olunur:
- təsirlərin tənzimlənməsində problemlər
- utanma, günahkarlıq və ya uğursuzluq hissləri ilə müşayiət olunan alçaldılmış, əzilmiş və ya dəyərsiz kimi streslə əlaqəli davamlı özünü təsəvvür
- digər insanlarla münasibətləri saxlamaqda və yaxınlıq hisslərini yaşamaqda çətinlik.
Mürəkkəb posttravmatik stress pozuntusu, laqeydlik, zorakı davranışlar və ya sui-istifadə kimi travmatik hadisələri dəfələrlə yaşamış böyüklərdə və ya uşaqlarda diaqnoz edilə bilər.
Mürəkkəb posttravmatik stress pozuntusu aşağıdakı hallarda daha ağır hesab olunur:
- Travmatik hadisələr erkən yaşda baş verib
-  Zədə valideyn və ya qəyyum tərəfindən törədilib
- Şəxs uzun müddət travma almışdır
- Xəsarət zamanı şəxs tək idi
- Xəsarətə görə məsuliyyət daşıyan şəxslə hələ də əlaqə var.
Mürəkkəb posttravmatik stress pozuntusu simptomları, PTSP simptomlarına bənzəyir, lakin aşağıdakıları da əhatə edə bilər:
- utanc və ya günah hissi
- emosiyaları idarə etməkdə çətinliklər
- diqqət pozuntusunun itdiyi anlar
- baş ağrısı, baş gicəllənməsi, qarında və ya sinədə ağrı kimi fiziki simptomlar
- özünü dostlardan və ya silədən təcrid etmək
- münasibətdə çətinliklər
- dağıdıcı və ya riskli davranış, məsələn, özünə zərər vermə, spirtli içkilərdən və ya narkotikdən sui-istifadə

Post-Traumatic Stress Disorder (PTSD) is a severe mental disorder that can develop after experiencing an emotionally перегруженный traumatic event.
For example:
- being in a combat zone
- natural and anthropogenic disasters
- sexual assault and rape
- robbery, torture, imprisonment
- sudden loss of a loved one
- certain clinical diagnoses
- interpersonal conflicts
- enforced relocation
All these events are potentially life-threatening and can lead not just to PTSD, but even more mental and somatic disorders.PTSD symptoms can occur right after the traumatic event, as well as years later. It can lead to depression, generalized anxiety disorder, panic attacks, addictions, suicidality, and aggressiveness.
PTSD conditions:
- “Soldier’s heart” (chest pain, heartbeat, intermittent breathing, increased sweating)
- Survivor’s syndrome (chronic “survivor’s guilt”)
- Flashback syndrome (memories of “unbearable” events violently invading the mind)
- Manifestations of “combatant” psychopathy (identity disruption, aggressiveness and impulsive behavior with violence, abuse of alcohol and narcotic substances, messy sexual relationships with isolation and suspicion)
- Progressing asthenia symptom (post-imprisonment asthenia that appears after returning to normal life in the form of rapid aging, loss of weight, mental sluggishness, and desire for peace)
- Post-traumatic rental condition (acquired disability with a conscious benefit from the advantages and privileges due to transition to the passive lifestyle)
Usually, patients have undesired memories and replay of the initiating event. Dreaming about these events is quite common.
Patients struggle to avoid stimuli related to the trauma and usually they feel emotionally numb in daily life.
Sometimes symptoms are the continuation of the severe stress disorder or they may occur separately for up to six months after the traumatic event.
Sometimes the complete manifestation of the separate symptoms may be delayed and starts only a few months or even years after the traumatic event.
Depression, other anxiety disorders, and toxicomania are common for patients with PTSD. At the same time, patients may feel guilty about their actions during the traumatic events or often associate it with their survival and loss of their loved ones.
Prolonged Pathologic Reaction of Grief
Prolonged Pathologic Reaction of Grief is a disorder in which after the death of a partner, parent, child, or someone close, a strong and overpowering feeling of grief occurs, characterized by yearning for the deceased person. It intense emotional pain:
- sadness
- guilt
- anger
- denial
- accusement
- inability to accept the death
- the feeling of loss feels like a part of a person
- inability to experience positive emotions
- emotional numbness
- struggling in engaging in social life or other activities
The feeling of grief can last for an exceptionally long period after the loss (minimum six months), certainly exceeding the accepted social, cultural, or religious norms.
This disorder causes remarkable disruptions in personal, family, social, educational, professional, and other important fields of functioning.
Signs and symptoms of a prolonged feeling of grief:
- a strong focus on the loss and things or events that remind of the deceased
- unbearable yearning for the deceased
- aloofness or estrangement
- concern about one’s suffering
- embitterment due to loss
- inability to enjoy life
- depression or gloom
- inability to engage in daily activities
- refusal to engage in social life
- feeling that life lost its meaning and purpose
- irritability or agitation
- lack of trust in others
The prolonged reaction of grief affects physical, mental, and social health.
Complications that may occur without proper treatment:
- depression
- suicidal thoughts or behavior
- anxiety
- long-term troubles in everyday life
- post-Traumatic Stress Disorder
- drug abuse
- smoking/tobacco abuse
Survivor’s Syndrome
Survivor’s syndrome (also known as survivor’s guilt complex or last survivor’s syndrome) — is the feeling of guilt, when the person is one of few who manages to survive after an accident, terrorist attack, or catastrophe. People whose lives are easier than their friends or relatives experience something similar. This is a mental state in which the person vainly tries to rationalize why they survived, but everyone else died.
The syndrome can occur in different forms:
- The propensity for risk — the person constantly looks for ways to get an adrenaline rush to distract from tough feelings and thoughts.
- Alcoholism and drug addiction — psychoactive substances help the suffering person to escape reality but bring much more global problems.
- Desire to isolate — social ties are reduced or even completely broken.
In 2018, Sydney Aiello survived the shooting in Marjory Stoneman Douglas High School. An expelled student killed seventeen people and one of them was a close friend of Sydney. A year later, she committed suicide. The girl’s mother said that her daughter was experiencing survivor’s guilt and was diagnosed with PTSD.
In April 2020, American journalist Char Adams defined an unusual form of survivor’s guilt that she experienced during the COVID-19 pandemic. When the virus began to spread, she already expected serious negative changes: problems with health, money, food, and medication, she was scared that her family would get sick and she would be unable to do anything. But everything turned out to be different: things were going well, Char liked to work remotely, and none of her family members got sick. At the same time, many of Adams’ friends and peers lost their jobs or took care of their sick relatives. She is asking herself: “How can I be happy when my loved ones are suffering? How dare I? Is it right to feel good at such a horrible time?”
Complex Post-Traumatic Stress Disorder
Complex post-traumatic stress disorder (complex PTSD) — is a disorder that can develop after the impact of an event or series of extremely terrifying or threatening events. Usually, these events are long-term or recurring and unavoidable (torture, slavery, genocide campaigns, prolonged domestic violence, and recurring sexual or physical violence in childhood).
All requirements for PTSD diagnosis are met. Moreover, complex PTSD is characterized by:
- struggles in the regulation of the effect
- strong perception of oneself as humiliated, crushed, or worthless caused by the stress, accompanied by guilt, shame, or feeling of failure
- troubles in maintaining relationships and experiencing closeness to other people
These symptoms cause significant disturbances in personal, family, social, educational, professional, or other important areas of functioning.
Complex PTSD can be diagnosed in adults and children that have experienced repetitive traumatic events like violence, negligence, or abuse.
Complex PTSD is considered to be severe if:
- Traumatic events occurred at an early age;
- Trauma was caused by a parent or guardian;
- The person was experiencing the trauma for a long time;
- The person was alone during the traumatic event;
- The person is still in contact with the person who is responsible for the trauma.
Symptoms of complex Post-Traumatic Stress Disorder are similar to symptoms of PTSD, but may also include: